Post z serii ułatwiania sobie życie.
Wśród braci pozycjonerskiej ostatnio furorę robią skrypty katalogów postawionych na bazie sqlite. Najważniejszą zaletą tych skryptów jest szybkość instalacji oraz łatwo generowany content (dzięki np. multi.safiro.eu możemy wygenerować sobie bazę pod własny WebMini czy EasyDir, ale to temat na inny post).
Teraz zajmijmy się naszym ulubionym skryptem – WordPressem. Każdy wie, że można przygotować sobie odpowiedne paczki z własnymi pluginami, skórkami hackami i modyfikacjami i przy większej produkcji stron – po prostu wgrywać taka gotową paczkę w hurtowych ilościach na serwery. Oszczędza to dużo czasu, ale oczywiście problemem jest stawianie baz mysql. Loginy, hasła, prefiksy – to coś czego ludzie starający się zautomatyzować wszystko nie lubią ;-)
Z pomocą przychodzi modyfikacja do WordPressa – PDO (SQLite) For WordPress.
Tak, dzięki temu pluginowi eleminujemy najgorszy moment stawiania WP – bowiem baza mysql przestaję być konieczna.
Cały proces instalacji sprowadza się do skopiowania katalogów i plików pluginu do gotowej paczki z wordpressem oraz dopisania jednej linijki do wp-config.php – wszystko jest zresztą w instrukcji.
Problemem mogą być chmody na serwerze (w zależności od serwerów oczywiście), ale zwykle pomaga ręczne utworzenie w wp-content katalogu database i nadanie mu praw 777. W każdym razie na dreamhoście powinno pójść z kopyta od razu ;-)
Po skopiowaniu plików na serwer, odpalamy w przeglądarce naszą domenę i od razu pojawia nam się strona konfiguracyjna w której wpisujemy tytuł bloga oraz nasz email.
I tyle ;-)
Update – sposób na usunięcie defaultowego pierwszego postu, komentarza, strony i linków w blogrollu.
Specjalnie dla kolegi Red’a, z komentarzy poniżej.
Wszystko czego potrzebujemy znajduję się w pliku wp-admin/includes/upgrade.php
Linia 114 zaczyna się od: // Now drop in some default links.
Usuwamy lub zmieniamy zawartość na swoją. To samo robimy z kolejnymi linijkami czyli // First post, // Default comment, i // First Page.
Ogólnie wystarczy usunąć linie od 114-208 i wszystko powinno działać jak należy.
Plik zapisujemy wrzucamy do naszej paczki instalacyjnej i postępujemy zgodnie ze wskazówkami z początku posta. Nasza baza danych zostanie utworzona bez defaultowych wpisów.
PS. Jeśli ktoś stawia duże ilości WordPressów to wie, że zaraz po instalacji trzeba też ustawić serwery pingowania oraz permalinki. Dlatego warto zrobić to też przed instalacja – plik wp-admin/includes/schema.php
Linia 226:
'permalink_structure' => '/%postname%',
Linia 234:
'ping_sites' => 'http://ping.bloggers.jp/rpc/
http://blogsearch.google.com/ping/RPC2
http://rpc.pingomatic.com',
Dodaj komentarz