Porządki w WordPressie

Dzisiaj w ramach pierwszego postu z serii wpisów „Przydatny Piątek” opiszę jak szybko, wydajnie i – co najważniejsze – automatycznie, utrzymywać porządek na stronach z zainstalowanym skryptem WordPress.

Wszyscy posiadacze WordPressów powinni skorzystać po przeczytaniu tego wpisu, ale myślę, że największe korzyści odniosą właściciele dużych sieci precli.

Ewentualnie właściciele hostingów, na których te WordPressy są utrzymywane :)

Delete Duplicate Posts

Każdy, kto posiada choćby kilkanaście niemoderowanych precli (nie mówię już o właścicielach setek precli prywatnych) dobrze wie, jak ciężko uporać się z utrzymaniem każdego WordPressa w porządku. Precel niemoderowany przez człowieka, ale posiadający odpowiednie zabezpieczenia, choćby w postaci popularnej wtyczki „WyPiekacz”, potrafi wygenerować w ciągu dnia kilkadziesiąt (jeśli nie kilkaset) postów, które nie spełniają wymogów publikacji. Wpisy takie mają automatycznie status „Szkic” i co prawda nie wyświetlają się na stronie głównej, ale skutecznie zaśmiecają bazę danych i spowalniają działanie skryptu.

Tutaj właśnie z pomocą przychodzi wtyczka Delete Duplicate Posts.

Wtyczka Delete Duplicates
Wtyczka Delete Duplicates

Wystarczy szybka konfiguracja:

  1. Zaznaczenie na zakładce Configuration opcji Cron, dzięki której WP będzie czyścił się cyklicznie
  2. Odznaczenie powiadomienia mejlowego
  3. Odznaczenie dobrowolnego linka do autora, który miałby pojawić w stopce

I gotowe. Potem wystarczy odczekać kilka minut i zajrzeć do zakładki Log. Jeśli mieliśmy dużo duplikatów, to powinniśmy zobaczyć pełnego loga. Na jednym z moich precli wyglądało to tak:
W ten oto sposób problem duplikatów (czyli generalnie efektów problemów z działaniem Publikera czy też po prostu nawalania innymi dodawarkami) mamy rozwiązany. Wprawdzie wszystkie duplikaty przenoszone są do Kosza i ciągle zaśmiecają naszą bazę (WordPress trzyma każdy wpis w Koszu przez 30 dni), ale i na to znajdzie się rada.

Teraz czas zająć się  sprawnym usuwaniem „Szkiców” postów, rewizji i niechcianych komentarzy (czyli większości na preclach). Tutaj pomoże wtyczka..

WP Caretaker

Ta wtyczka ma trochę więcej opcji niż poprzednia, bo potrafi m.in.:

  1. Usuwać wszystkie szkice (Ci, którzy używają WyPiekacza, na pewno wiedzą ile tego się potrafi zebrać, prawda?)
  2. Usuwać rewizje postów
  3. Usuwać spamowe i niezaakceptowane komentarze
  4. Usuwać pingbacki i trackbacki
  5. Usuwać nieużywane tagi (a także te użyte tylko raz lub dwa razy)
  6. Zoptymalizować bazę danych
I wszystko oczywiście działa na cronie.
Niestety nie robi kawy :)

Tak jak poprzednia wtyczka, WpCaretaker nie usuwa ostatecznie z bazy danych Szkiców postów, których nie chcemy. Od wersji 2.9 WordPress ma wbudowaną funkcję Kosza, gdzie na 30 dni lądują wszystkie niechciane wpisy. Można to tak zostawić i pozwolić powoli oczyszczać się bazie albo można zastosować bardziej drastyczne środki i tak ustawić skrypt, żeby automatycznie usuwał wszystko. Wystarczy do pliku wp_config.php dodać linijkę

define('EMPTY_TRASH_DAYS', 0);

i posty będą automatycznie znikać.

Oczywiście zamiast 0, można użyć innej liczby dni, ale po co się rozdrabniać? :)

Mam nadzieję, że wszystkich przekonałem co do sensu używania powyższych wtyczek. Teraz wystarczy użyć mojego refa i wykupić wtyczki po wyjątkowej cenie 150$..

No ok, słaby żart.

Wtyczki oczywiście są darmowe lub też na licencji linkware (w przypadku Delete Duplicates link jest nieobowiązkowy, w przypadku WpCaretaker link dodaje się automatycznie po uaktywnieniu funkcji crona*).

Delete Duplicates

Wp-Caretaker (trzeba się zarejestrować)

Osobiście, nie wyobrażam już sobie stawiania precli bez tych pluginów, dajcie znać czy nie jestem sam :)

* używa funkcji wp_footer() i wkleja się w stopce.