Love, Love, Love czyli phpBB3 SEO

Przyznać się, kto pomyślał, „o, następny będzie pisać o (nie)stanowisku Googla w sprawie SWLi” gdy zobaczył, ikonkę nowego postu na czytniku RSS? ;) (Jakby ktoś potrzebował jednak wiedzieć to i to i to może jeszcze).

Na szczęście wpis ten zupełnie nie dotyczy blogu Google, a jest w zasadzie zupełną prywatną notką dzięki której zbiorę sobie wszystko czego potrzebuję do modyfikacji forum na skrypcie phpBB3 na Google/SEO friendly w jednym miejscu.

Na początek phpBBpreMOD, czyli odpowiednio spreparowana wersja instalacyjna forum na skrypcie phpBB3 zawierająca na wstępie:

  • phpBB SEO mod rewrites – czyli mod zmieniający urle na „przyjazne” dla wyszukiwarek. W zasadzie mod zawiera 3 rodzaje tego moda (można sobie odpowiednio dobrać strukturę linków), ale nie będziemy się rozdrabniać. Mod podstawowy jeśli chodzi o wartość dla szybkości indeksacji przez Google.
  • GYM SItemaps & RSS – nazwa mówi aż za dużo, ale dla zasady: mod dodaje do naszego forum sitemapy oraz kanały RSS. Wiadomo jaką ma to wartość i co można z tym zrobić, prawda?
  • phpBB3 SEO Zero duplicate – w teorii ten mod robi przekierowanie 301 każdej duplikowanej treści na właściwy adres, co zapobiega DC na naszym forum. W praktyce ani razu nie zmusiłem go do działania, więc nie wiem jak działa :)
  • phpBB3 SEO Dynamic Meta tags – mod tworzy meta tagi dla każdej podstrony naszego forum, bazując na treści pobranej z pierwszych linijek pierwszego postu na danej podstronie.
  • phpBB3 SEO Optimal titles – mod optymalizuje tytuły, wyrzucając zbędne słowa i dodając paginację do tytułów.

Taką paczkę polecam zainstalować gdy tworzymy kolejne forum od podstaw. Naturalnie, jeśli mamy już działające forum, to każdy z powyższych modów możemy ściągnąć i zainstalować osobno.

Teraz kilka modyfikacji poprawiających linkowanie wewnętrzne, co jak wiadomo znacznie ułatwia wyszukiwarce indeksację forum.

Similar Topics, czyli odpowiednik naszego wordpressowskiego Related Topics :) Mod dodaje 5 podobnych tematów pod każdym topiciem na naszym forum. Popracować trzeba tylko nad ustawieniem przyjaznych urli, no chyba, że lubimy mieć duży site i nie martwimy się duplikatami.

Edit: Znalazłem też moda Advanced Similar Topics.

Word Cloud – czyli nasza chmurka tagów. Im więcej na forum używane jest dane słowo, tym większa czcionka się wyświetla. Polecam zmodyfikować plik forum/language/polish/search_ignore_words.php i dopisać inne słowa, których nie chcielibyśmy mieć w chmurce.

Error Pages – tworzy strony błędów dla naszego forum. Przy okazji każdy błąd jest zapisywany do bazy danych, co umożliwi nam sprawniejsze zarządzanie forum.

Możemy jeszcze na koniec skorzystać ze wskazówek zawartych tutaj. Niemieckiego nie znam prawie wcale, a poradziłem sobie z rozszyfrowaniem wszystkiego, także nie będę już wyjaśniał :)

Post ten pisałem, na bieżąco modyfikując swoje forum, także mam nadzieję, że nie ma jakiś większych błędów, czy niezgodności. Jak zwykle zachęcam do komentowania, może coś mi umknęło, a może znacie lepsze seomodyfikacje do phpBB3?

PS. A czemu taki głupi tytuł? Bo ide za 2 dni na koncert T.Love i za dużo ich ostatnio słucham :)