Zainspirowany pytaniem na forum PiO, postanowiłem napisać krótki tutorial, o tym, jak w prosty sposób możemy wykorzystać fakt wykorzystywania naszego contentu przez inne strony/blogi.
Możemy wyróżnić rożne metody, „kradzieży” zawartości, od parsowania całej strony do agregowania treści RSSów w postach na blogu. Przed większością, niestety zabezpieczyć się nie możemy, więc nie pozostaje nam nic innego, niż się poddać?
Nic bardziej mylnego.
W myśl powiedzenia 'jeśli nie możesz kogoś pokonać, przyłącz się do niego’, opiszę jak skorzystać z faktu, że ktoś przywłaszcza sobie nasz content. Post jest inspirowany, ale oryginalny pomysł został trochę usprawniony ;)
1. Jak wygląda przykładowy feed wypalony przez FeedBurnera?
Jak widzimy, mamy tylko link do artykułu w postaci tytułu postu i początkowy wycinek treści naszego wpisu.
2. Po zastosowaniu się do moich rad, nasz feed będzie wyglądał tak:
Oprócz tytułu i treści posta, posiadamy teraz:
- link do naszego bloga z dopiskiem: Oryginalny post znajduje sie na blogu:”tytuł bloga”
- bezpośredni link w anchorem prowadzącym do naszego wpisu
- linki do powiązanych wpisów, oczywiście prowadzące do naszego bloga i z odpowiednim anchorem
Prawda, że tak lepiej? :)
Pierwszą wtyczką, której potrzebujemy, jest stworzona przez Joosta DE Valk – RSS Footer.
Plugin wgrywamy na serwer, instalujemy, w opcjach tłumaczymy na polski(albo i nie) This is a post from i zaznaczamy pole Include a link back to the post, with post title as anchor text too. To wszystko.
Dzięki wtyczce, w naszym feedzie pojawi się link do strony głównej naszego bloga i drugi, który będzie prowadził prosto do danego posta.
Kolejnym usprawnieniem RSS’a, będzie dodanie do niego pola Related Artciles, czyli artykułów tematycznie powiązanych z danym wpisem.
Wtyczka za to odpowiedzialna, to ST Add Related Posts to Feed, (download) która do działania potrzebuje podstawki, pluginu – który powinien znaleźć się na każdym blogu – Related Posts.
Instalacja SARPTF jest także bardzo prosta, i sprowadza się do wgrania plików na serwer oraz aktywacji. Następnie sprawdzamy czy zmiany są już widoczne na naszym feedzie. Jeśli nie, to logujemy się do naszego panelu na feedburner.com, zaglądamy na zakładkę Troubleshootize i szukamy przycisku Resync Now (w połowie strony).
Możemy się spierać, że takie rozwiązanie będzie miało dość niską skuteczność, bo większość scraperów nie zamieszcza żadnych linków wychodzących, ale w myśl zasady link to zawsze link, myślę, że warto zdobyć się na ten wysiłek ;)
—
Update:
W momencie pisania tego posta nie istniała jeszcze wtyczka Yet Another Related Posts, która dodaje related linki od razu do postów jak i do RSS i która jest aktualnie włączona także na tym blogu.
Dodaj komentarz