Usprawniamy i upiększamy komentarze na naszym blogu

Spokojnie, nie napiszę ani słowa o tym jak zdobyć więcej „komciów” :) zresztą nie byłbym w stanie przelicytować profesjonalistek z blog.pl czy onetu. Skupię się więc na opisaniu kilku pluginów, które sprawią, że zabiegani ludzie z branży, przypomną sobie o istnieniu danej notki i komentarza i odpiszą na nią, choćby minęło kilka dni od opublikowania postu. Będzie też o tym, co zrobić, żeby trochę upiększyć, a także uporządkować dyskusję w naszych blogowych komentarzach.

4Avatars

Zacznę od pluginu 4Avatars, dzięki któremu wyświetlimy avatary użytkowników przy wpisach w komentarzach do naszych postów. Wtyczka korzysta z avatarów pobieranych z serwisów MyBlogLog.com, Gravatar.com lub Avatars.pl. Jest to wtyczka polskiego autorstwa, dlatego też po dalsze informację odsyłam na stronę twórcy 4Avatars.

Brian?s Threaded Comments

Dzięki temu pluginowi, przy każdym komentarzu pojawi się opcja „Odpowiedz na ten komentarz” umożliwiająca odniesienie się osoby komentującej we wpisie do danego komentarza na stronie, dzięki czemu – przy długich dyskusjach – można utrzymać jako taki porządek w komentarzach.

Comment relish

Niektórzy mogą uznać to za spam, ale myśl, że taki plugin może zwiększyć nam liczbę fachowych komentarzy, poprzez „przywiązanie się” do bloga osoby która po raz pierwszy coś komentuje. Zasada działania jest banalna: osoba, która komentuje coś po raz pierwszy dostaję od nas podziękowania na adres e-mail, który podała przy pisaniu komentarza. Nie muszę chyba pisać ile razy, po skomentowaniu notki, zapominaliśmy zarówno o tym fakcie, jak i o samym blogu, który przeglądaliśmy. Niektórych taka wiadomość może zdenerwować, ale większość wróci na dany blog, choćby z ciekawości czy ktoś, na komentarz nie odpisał.

Link Love

Jak zachęcić pozycjonerów do komentowania na naszym blogu? Oczywiście: dać im za darmo dobry, mocny link z tematycznej strony ;) Naturalnie, nic za darmo, bo żeby plugin odblokował renofollow z komentarzy, osoba musi mieć już 10 komentarzy na blogu. Nie mówimy o spamie, jak i o sytuacjach, w których dana osoba komentuje na siłę licząc na linka. Takie komenty po prostu kasujemy. Link ma być jakaś tam formą podziękowania, więc nie można instalować pluginu, licząc na to że dostaniemy dużo komentarzy (bo i po co to komu?), a mieć nadzieję na to, że ktoś, komentujący naszą ciekawą treść, doceni fakt, że wyłączyliśmy mu rel=nofollow i doda blog do czytnika RSS.

Subscribe To Comments

Kolejny plugin, który pomaga zatrzymać na blogu komentujących. Z własnego doświadczenia wiem, że przy ciekawej dyskusji, zawsze klikam w link „Poinformuj mnie o nowych komentarzach via e-mail”

Textile Live Preview (AJAX Version)

Wtyczka wyświetla podgląd komentarza, który dzięki technologii AJAX, pojawia się w czasie rzeczywistym. Pozwala to komentującemu na skorygowanie błędów, jeszcze przed wysłaniem komentarza.

Warto też, dodać blok „Ostatnie komentarze” na stronę główną, w własnego doświadczenia wiem, że jeśli ktoś przypadkwo dopiszę się do jakiejś zapomnianej notki, to taki blok zwiększa prawdopodobieństwo, że dany wpis przeczyta ktoś nowy, a może i rozpocznie się jakaś ciekawa dyskusja :)